INFO


Masaż to stymulujące oddziaływanie bodźcami mechanicznymi na tkanki organizmu, przy biernym zachowaniu masowanego. Masażem leczniczym nazywamy taki sposób wykonywania masażu, który przyczynia się do poprawy psychofizycznej sprawności chorego. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób z zakresu ortopedii, neurologii, ginekologii, pediatrii i chorób wewnętrznych. Obecnie coraz częściej stosowany jest także w kosmetyce pielęgnacyjnej.

Trudno się temu dziwić, skoro jego historia i doświadczenie to jedna z najstarszych dziedzin wiedzy lekarskiej. Masaż wywodzi się z Indii i Chin, gdzie wchodził w zakres rytuału religijnego. Pierwszą wzmiankę na ten temat odnotowano 3000 lat p.n.e. (w chińskim dziele Kung-Fu). Nieco później, w księdze mądrości Weda (pochodzącej z 1800 roku p.n.e.), Hindusi podali dokładne wskazówki wykonywania masażu.

W kronikach historycznych Państwa Rzymskiego znajduje się notatka, z której wynika, że Juliusz Cezar, cierpiący na rwę kulszową, leczony był masażem z zastosowaniem głaskania, szczypania i ugniatania. Stąd wniosek, że Grecy i Rzymianie rozumieli wartość masażu i stosowali go jako zabieg leczniczy, sportowy i kosmetyczny.

O masażu w całym tego słowa rozumieniu można mówić dopiero od XVI w. Został on wskrzeszony we Francji przez znakomitego chirurga i lekarza, Ambrożego Pare (1517-1590). Pare był również twórcą masażu metodą uciskową. Zaobserwował, że głaskanie obolałych po operacji miejsc przynosi nie tylko ulgę w cierpieniu, ale również wywołuje zmiany w skórze, a nacieranie wywiera wpływ na mięśnie.

Prawdziwy rozwój masażu leczniczego nastąpił jednak dopiero na początku XIX w., dzięki lekarzom szwedzkim. Oni to opracowali metodę terapeutyczną i higieniczną, zwaną popularnie „szwedzką gimnastyką”, której częścią składową był także masaż.

Rozwój chemii i farmacji w ostatnich czasach przygłuszył znaczenie naturalnych metod leczniczych. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat obserwowało się odwrócenie medycyny od leczenia uzdrowiskowego, od gimnastyki i masażu.

Dopiero dziś zauważa się wielki renesans naturalnych metod leczniczych. Prowadzi się badania nad ich działaniem, a masażystów szkoli się prawie we wszystkich krajach świata.

MENU

Info
Studio
Masaże
Cennik
Kontakt

O MASAŻU

Masaż to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

V STUDIO MASAŻU Witali Pawlak
ul. Warsztatowa 1, Suchy Las k.Poznania
(w budynku StudioDax)

Tel. 605 302 326
E-mail: studio@studiomasazu.pl